News image

Як математика перемогла філософію і стала царицею наук?

Ми звикли говорити про наукову революцію, що поклала кінець темному середньовічному невігластву і відкрила дорогу розумному, вільному від забобонів пізнанню світу. Ми уявляємо собі благородний образ Джордано Бруно, який вийшов у багаття, але не відрікся від істинної ідеї множинних світів-галактик; Коперника, що рятується від переслідувань заскнілих кліриків; зацькованого інквізицією Галілея, який вимовляє на знамениті слова: «І все-таки вона крутиться».

Одним словом, кажучи «наукова революція», ми уявляємо як славну перемогу благородних лицарів розуму над темними забобонами, як правило, пов’язаними з релігією, які століттями гальмували прогрес.

28.05.2019
0 24
News image

ЕКСПЕРТИ ООН ПРОВЕДУТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ СФЕРИ УКРАЇНИ

Як стимулювати інноваційну діяльність та підвищити ефективність національної інноваційної системи – експерти ООН проведуть дослідження інноваційної сфери України та дадуть відповідні рекомендації. Про це йшлося під час зустрічі делегації Європейської економічної комісії ООН (UNECE) з представниками МОН.

Дослідження проводитиметься в межах огляду інноваційної політики країн Східної Європи та Кавказу, яке робить UNECE. Воно складатиметься з 6 етапів: ґрунтовне оцінювання і консультації з питань інноваційної політики, аналіз отриманих даних, публікація результатів тощо.

Для проведення дослідження було створено спеціальний опитувальник. З його допомогою експерти оцінюватимуть інституційну складову управління сферою інноваційної діяльності, інструменти інноваційної політики та інноваційні процеси. Загалом відбудеться огляд 50 індикаторів.

У межах візиту в Україну експерти ООН вже пояснили представникам університетів та наукових установ алгоритм заповнення опитувальника.

«Проведення цього дослідження зараз є дуже важливими, адже попередній огляд інноваційного розвитку України проводився UNECE 2012 року, а результати були опубліковані 2013-го. За ці понад 5 років багато змінилося. І саме це дослідження допоможе нам актуалізувати інформацію, критично оцінити втілення попередніх рекомендацій, а також виявити проблеми, які стримують розвиток інновацій в Україні», – розповіла гендиректор директорату інновацій та трансферу технологій МОН Дар’я Чайка.

28.05.2019
0 26
News image

ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ: КОЖЕН ДЕРЖАВНИЙ ВИШ ЧИ НАУКОВА УСТАНОВА ЗМОЖЕ ПІДКЛЮЧИТИСЯ ДО SCOPUS

Усі українські виші та наукові установи – незалежно від відомчого підпорядкування – отримають підключення до міжнародних баз даних Scopus та Web of Science за кошти держбюджету. Йдеться про державні та комунальні заклади. Про це повідомила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 16 травня 2019 року, під час наукової дискусії щодо розвитку науки в університетах.

«Сьогодні я підписала наказ для перерахування 42 млн 989 тис грн до Державної науково-технічної бібліотеки (ДНТБ). Вона найближчим часом забезпечить проведення державної закупівлі та укладання договорів з постачальниками баз даних з одного боку та закладами з іншого. Отже, всі виші та наукові установи, що мають статус бюджетних, цьогоріч будуть за державні кошти підключені до баз даних Scopus та Web of Science», – зазначила Лілія Гриневич.

Доступ до баз буде відкрито з 1 червня на один рік з можливим подальшим продовженням цього терміну.

Міністр нагадала, що 2017 року МОН вперше забезпечило підключення за кошти бюджету до Scopus та Web of Science для своїх вишів та наукових установ. Так, тоді доступ до Scopus отримали 67 закладів, а до Web of Science – 64, а вже через рік, 2018-го, до Scopus – 135, Web of Science – 105. Міністертсво освіти і науки

19.05.2019
0 27
News image

МОН ШУКАЄ ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА

Міністерство освіти і науки України шукає претендентів на посаду освітнього омбудсмена. Добором кандидатів займатиметься спеціально створена комісія при МОН, що рекомендуватиме кандидатури для призначення на цю посаду Міністру. Це передбачено наказом МОН від 16.05.2019 № 669 «Про утворення комісії з добору претендентів на посаду освітнього омбудсмена» .

Подаватися на пост можуть громадяни України, які вільно володіють державною мовою, мають вищу освіту та досвід роботи у сфері освіти або науки не менше п’яти років та проживають в Україні останні п’ять років.

19.05.2019
0 19
News image

Уряд Монголії запрошує українців на навчання - обрати можна один із семи вишів

Українцям пропонують здобути вищу освіту в одному із 7 вишів Монголії. Така можливість надається відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Монголії про співробітництво у галузі освіти.

Пропозиція покриває безкоштовне навчання, проживання у гуртожитку та передбачає виплату стипендії (близько 70 доларів на місяць). Кандидати можуть претендувати на навчання на бакалавраті, в магістратурі, аспірантурі або в підготовчому відділені. Викладання буде переважно монгольською мовою.

Термін подачі документів до 15 липня 2019 року.

Для отримання стипендії претенденти мають подати:

08.05.2019
0 58
News image

ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ: 1243 ШКОЛЯРІ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ФІНАЛЬНОМУ ЕТАПІ КОНКУРСУ

1243 учні шкіл з усіх регіонів України взяли участь у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту учнів – членів Малої академії наук. З них 618 осіб отримали призові місця: 79 – перше місце, 209 – друге та 330 – третє. Про це розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час закриття Фінального етапу конкурсу сьогодні, 6 травня 2019 року, у приміщенні КПІ.

Теми досліджень були надзвичайно різноманітні – від «Аксіологічні аспекти у фентезі К. Льюїса «Хроніки Нарнії»: філософсько-релігійний аспект» до комп’ютерного моделювання освітленості об’єктів та використання несортованих відходів пластику для фільтрації сильно забрудненої води. З учасниками та їхніми темами можна ознайомитися у програмі заходу за посиланням.

Загалом конкурс проводиться за дванадцятьма науковими відділеннями, кожне з яких має свої секції. Зокрема, йдеться про відділення  «Літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства», «Мовознавства», «Філософії та суспільствознавства», «Історії», «Наук про Землю», «Технічних наук», «Комп’ютерних наук», «Математики», «Фізики і астрономії»,  «Економіки», «Хімії і біології», «Екології та аграрних наук».

08.05.2019
0 20